Laminasyon

LAMİNASYON: Tekstil sektöründe laminasyon; kumaş, suni deri, astar ve sünger gibi malzemelerin bir yapıştırıcı vasıtası ile birbirine sıkıca yapıştırılması anlamında kullanılır. Oto döşeme, ev ve büro mobilya döşeme , ayakkabı, terlik, çanta, kemer, müzik aleti kılıfları , av ve spor malzemesi alanında uygulanır.

LAMİNASYON ÇEŞİTLERİ:

1– PVA LAMİNASYON

Polivinil asetat isimli su bazlı yapıştırıcı kimyasalın 2 materyal arasına makineler vasıtası ile sürülmesi ve sıcak silindirlerde basınç altında kurutulması ile uygulanan bir laminasyon şeklidir.

Uygulaması basit, kullanışlı ve ucuz bir tekniktir. Tekstil laminesi gerektiren hemen her alanda kullanılır. Yıkamaya çok dayanıklı değildir.

2–  LATEKS LAMİNASYON

Aynı makine ve metotlarla uygulanır. Ancak yapıştırıcı olarak kauçuk esaslı lateks kullanılır. Yapıştırma gücü daha yüksek olup yıkamaya daha dayanıklıdır. PVA laminasyona nispeten daha pahalı bir yapıştırmadır.

3 –  FİLİM LAMİNASYON

İki materyal arasındaki bağı bu sefer EVA film tabakası yapmaktadır. Geniş tamburlu , keçe sıkıştırmalı makinelerde kumaşın özelliğine göre uygun ısı ve basınç altında nitelikli yapıştırma sağlar. Yıkanmaya dayanıklıdır. Giyim sektöründe, ayakkabı, terlik, çanta, mobilya ve otomotivde rahatlıkla kullanılabilir.

4 – ALEVLİ LAMİNASYON

Bu teknikte yapıştırma işlevini süngerin kendisi görmektedir. Alevli sünger yapısı itibarı ile yanmaya dayanıklıdır. Makineden geçen süngerin üzerine propan alevi uygulanır. Sünger yüzeyinde istenilen oranda ergime sağlanır aynı anda lamine edilecek kumaş veya suni deri  bu yüzeyle birleştirilir ve basınçlı silindirler marifeti ile yapıştırma gerçekleştirilir. Arzu ediliyorsa ikinci kumaş veya suni deri yine aynı yöntem ile süngerin öbür yüzüne yapıştırılır. Böylece uygun tuşeli elastikiyetli ve dolgun bir lamineli kumaş elde edilmiş olur.

Otomotiv sektörü ve nitelikli laminasyon için hemen bütün sektörlerde kullanılır.

Tüm Hakları Şekercioğlu Tekstile Aittir.